Březnová obloha. Loučení s planetami a zatmění Slunce
V třetím měsíci se nám začnou „ztrácet“ některé planety. Ale až po planetární show, které nastalo během února a trvá jen do začátku března. Na přelomu února a března bude na chvíli možno spatřit ne tak často viděný Merkur. Večer, ještě za světla, navíc s Venuší a v dalekohledu s Neptunem a Saturnem. Hned 1. 3. se k nim přidá tenký srpek Měsíce. Přijďte se na hvězdárnu pokochat touto nebeskou konstelací, protože během měsíce už ve slunečním světle mizí zmíněná trojice; Neptun, Merkur, nejpozději Venuše. Saturn už je v březnu bez dalekohledu nepozorovatelný. Na nočním nebi stále kraluje Jupiter s Marsem a Uranem.
Březen je také posledním měsícem, kdy se můžeme v první polovině noci ještě kochat zimními souhvězdími – oblohou nejbohatší na jasné hvězdy. V dubnu už budou rychle mizet ve sluneční záři.
V pondělí 17. března 2025 bude rovnodenný den a noc. Ve čtvrtek 20. března nastane jarní rovnodennost. Slovo „rovnodennost“ naznačuje, že by o tomto datu měl být „slunný“ den stejně dlouhý jako noc. Není to ale pravda. Z astronomického úhlu pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Ryb (místu se říká jarní bod). Nesouvisí tedy s délkou dne, nýbrž se jedná o konkrétní okamžik. Autor o rovnodenosti a rovném dni Jiří Dušek. Více na ZDE.
Zatmění Slunce
Jedná se o částečné zatmění, kdy Měsíční kotouč z části překryje sluneční disk v sobotu 29. března. Z Jindřichova Hradce začne Měsíc Slunce „ukusovat“ v 11:37, největší fázi spatříme okolo 12:10 a poslední dotyky budou viditelné ve 12:57. Ovšem pozor na zrak. Na Slunce se lze dívat pouze s filtry na to uzpůsobenými. To jsou brýle nebo fólie určené na pozorování Slunce (lze zakoupit na internetu nebo na hvězdárnách) a svářečský filtr od 13 stupně výše. Vše ostatní propouští nebezpečné záření poškozující zrak. Rozhodně nepoužívejte jakékoliv barevné fólie, sluneční brýle, staré diskety, začazená sklíčka, osvícené negativy, rentgenové snímky apod.
Chcete-li si pozorování Slunce užít, navíc bezpečně, přijďte na hvězdárnu – během úkazu bude otevřeno, navíc se konají doprovodné akce. Nyní už zbývá jen doufat v příhodné počasí.
Viditelnost planet
Merkur – v první polovině měsíce nízko nad západním obzorem
Venuše – v první polovině měsíce nad západním obzorem, později nízko
Mars – celou noc kromě rána
Jupiter – v první polovině noci
Saturn – nepozorovatelný
Uran – v první polovině noci, v druhé půlce měsíce jen večer (z města pouze v dalekohledu)
Neptun – nepozorovatelný
Fáze Měsíce
První čtvrť spatříme 6. 3., úplněk 14. 3., poslední čtvrť 22. 3. a Měsíc zmizí v novu 29. 3.
Slunce v Jindřichově Hradci (počítáno se směnou času + 1 hod.)
1. 3. vychází v 6:39 a zapadá v 17:44.
15. 3. vychází v 6:11 a zapadá v 18:06.
31. 3. vychází v 6:37 a zapadá v 19:31.
- Z. Prágr -
Více úkazů v níže přiloženém schématu v PDF. Odkazy na nejzajímavější úkazy roku 2025: astro-novinky.eu | hvězdárna Brno