Červnová obloha a Jitřenka v největším lesku
Jarní rozlehlá souhvězdí se převalují po obloze, v kterých hvězdáři pozorují nebeské objekty během krátkých nocí. Ke konci června jsou nejkratší noci a nejdelší dny v roce. Astronomická noc pak ani nenastává, protože je Slunce nízko nad obzorem.
V úterý 17. června večer se Mars nejvíce přiblíží k Regulovi. Regulus je nejjasnější hvězda souhvězdí Lva. Lev tak na krátko bude mít dvě jasné hlavní „hvězdy“ vedle sebe. Mars je osamocená večerní planeta. Ostatní oběžnice jsou totiž vidět na ranní obloze. Venuše během června bude mít největší jasnost. Jedná se o čtvrtý nejjasnější objekt na obloze. Ráno před svítáním ji tedy na východě nepřehlédnete.
Červen a první polovina července je známá výskytem Nočních svítících oblaků (NLC - Noctilucent clouds). NLC se tvoří ve výšce kolem 80 km při teplotách -120 C° (běžná oblačnost u nás sahá do výšky 13 km). Jedná se obvykle o stříbřité vějířovité nebo vlnkované mraky, jejichž kontrast na tmavé noční obloze vynikne. Jejich původ a složení není zcela známé. Pravděpodobně se jedná o „meteorický prach“ a prachové částice z vulkanických explozí obalených ledem.
V sobotu 21. června nastane letní slunovrat. Slunce se bude nacházet na rozhraní souhvězdí Býka a Blíženců. Nastane astronomické léto a současně nejdelší den v roce (Slunce bude nejvýše na obloze). Od tohoto data se dny začnou pozvolna zkracovat a Slunce svoji dráhu po obloze snižovat.
Viditelnost planet
Merkur – nepozorovatelný
Venuše – ráno nízko na východní obloze
Mars – na večerní obloze
Jupiter – nepozorovatelný
Saturn – ráno na východní obloze
Uran – ráno nízko na východní obloze
Neptun – ráno na východní obloze (pouze v dalekohledu)
Fáze Měsíce
První čtvrť spatříme 3. 6., úplněk 11. 6., poslední čtvrť 20. 6. a Měsíc mizí v novu 27. 6.
Slunce v Jindřichově Hradci
1. 6. vychází v 4:57 a zapadá ve 20:58.
15. 6. vychází v 4:52 a zapadá ve 21:08.
30. 6. vychází v 4:56 a zapadá ve 21:10.
- Z. Prágr -
Více úkazů v níže přiloženém schématu v PDF. Odkazy na nejzajímavější úkazy roku 2025: astro-novinky.eu | hvězdárna Brno