Král přichází. Lednová obloha
Zvedá se od východního obzoru, aby na nás na jihu shlédl v celé své kráse. S nadsázkou bychom mohli zimní souhvězdí Orion nazvat královským. Snadno ho poznáme podle tří stejně jasných hvězd zdánlivě srovnaných do jedné řady, uprostřed obdélníku z ještě jasnějších hvězd. Pod řadou tří hvězdiček najdeme mlhavý obláček se skupinkou hvězd. Jedná se o jedinou mlhovinu, která je z našich končin viditelná pouhým okem. Ovšem jen dalekohled ukáže nádherné struktury této mlhoviny M 42.
Tři hvězdičky v řadě Orionu nás také zavedou k nejjasnější hvězdě na noční obloze. Neukazují na ní zcela přesně, ale stačí si tři hvězdy protáhnout doleva dolů. Snadno tak narazíme na Sírius. A víte, jaká je nejjasnější hvězda na obloze vůbec? Své odpovědi nám můžete přijít říci do kopule s dalekohledy v pozorovacích dnech :-).
Z planet nám po západu Slunce nad jihozápadním obzorem září Venuše. Venuše svítí natolik jasně, že ji nepřehlédnete. K Venuši se z levé strany do 18. ledna pomalu přibližuje výrazně méně jasný Saturn. Pak se začne od Venuše vzdalovat.
Zajímavé úkazy na lednové obloze
4. ledna je Země ke Slunci nejblíže z celého roku – 147,1 miliónů kilometrů.
4. ledna zákryt Saturnu Měsícem.
10. ledna utvoří Měsíc po první čtvrti skupinku s Jupiterem a jasnou hvězdou Albebaran.
12. ledna bude Mars k Zemi nejblíže - 96,1 milionů kilometrů. Během ledna je také nejjasnější.
Noc z 13. na 14. ledna utvoří Měsíc v úplňku dvojici s Marsem poblíž jasných hvězd z Blíženců.
Kolem 18. ledna Venuše se Saturnem utvoří blízkou dvojici.
Viditelnost planet
Merkur – začátkem ledna ráno těsně nad jihovýchodem
Venuše – večer nad jihozápadním obzorem
Mars – celou noc
Jupiter – celou noc kromě rána
Saturn – večer nalevo od Venuše
Uran – v první polovině noci (z města pouze v dalekohledu)
Neptun – večer nad jihozápadním obzorem (pouze v dalekohledu)
Fáze Měsíce
První čtvrť spatříme 7. 1., úplněk 13. 1., poslední čtvrť 21. 1. a Měsíc zmizí v novu 29. 1.
Nejblíže Zemi (přízemí) ve vzdálenosti 370 207 km se Měsíc ocitne 8. 1., naopak nejdále (odzemí) bude 21. 1. ve vzdálenosti 404 258 km.
Dny se pomalu, ale jistě prodlužují. Slunce 1. ledna vychází v 7:47, na konci měsíce v 7:23. Na začátku ledna Slunce zapadá v 15:55, 31. 1. v 16:38 SEČ.
- Z. Prágr -
Více úkazů v níže přiloženém schématu v PDF. Odkazy na nejzajímavější úkazy roku 2025: astro-novinky.eu | hvězdárna Brno