Listopadová obloha stále s kometou

Vypadá to zvláštně, ale večer, po setmění, najdeme ještě v listopadu vysoko na obloze souhvězdí letní oblohy, tedy ta, která vidíme o letních prázdninách. Z těch výraznějších je to Lyra, Labuť, Orel… Tento paradox je způsoben zkracujícími se dny, kdy se stmívá stále dříve. Ke zvratu dojde v zimních měsících. 

Kometa C/2023 A3
Po celý listopad bude stále možné pozorovat krásnou vlasatici C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS), ovšem už jen v dalekohledech (výslovnost názvu komety je cu-ťin-šan-atlas. C'-ťin-šan znamená Purpurová hora). Její jasnost poklesla a naše oči už ji bez dalekohledu nespatří, jak tomu bylo v říjnu. Přijďte se na hvězdárnu podívat. 
Kometa byla objevena 22. února 2023 na automatické přehlídce oblohy systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Nezávisle byla zpětně nalezena v pozorování čínské observatoře Tsuchinshan. 
 
Ve středu 20. listopadu utvoří pěknou dvojici zjasňující se Mars a Měsíc před první čtvrtí. Navíc budou kousek od otevřené hvězdokupy M 44 Jesličky v souhvězdí Raka. Tato hvězdokupa je vidět i bez dalekohledu jako mlhavý obláček. Už malý dalekohled, např. triedr, rozloží obláček hvězdokupy na jednotlivé hvězdičky.

Viditelnost planet
Merkur – nepozorovatelný
Venuše – večer nad jihozápadním obzorem 
Mars – po většinu noci
Jupiter – celou noc
Saturn – v první polovině noci
Uran – celou noc
Neptun – v první polovině noci

Nov Měsíce nastává 1. 11., první čtvrť 9. 11., úplněk 15. 11. a poslední čtvrť 23. 11. 

Z. Prágr -

Více úkazů v níže přiloženém schématu v PDF. Odkazy na nejzajímavější úkazy roku 2024:  astro.cz  |  hvězdárna Brno