Obloha v dubnu

V dubnu se začínají z oblohy vytrácet typická zimní souhvězdí. Nastupuje na jasné hvězdy, tedy na rozdíl od zimní oblohy, skoupá jarní obloha. Ovšem to neznamená, že by nebyla zajímavá. Hvězdu v dalekohledu uvidíte vždy jako bod, nezáleží na její jasnosti. Souhvězdí jarní oblohy jsou velmi rozlehlá. Mezi ty výraznější, která uvidíme jako první (zprava do leva), patří Lev a vlevo pod ním Pannu.  
 
Jarní obloha je bohatá především na galaxie, ale také na kulové hvězdokupy. Právě v těchto oblastech můžeme dalekohledy v našich městských podmínkách pozorovat desítky galaxií různých tvarů. Ale teprve mimo přesvětlená města je to ta pravá galaktická přehlídka! 
 
Z večerní oblohy se nám vytrácí další planety. Již nespatříme Merkur, Venuši (ale přesouvá se na ranní oblohu), Uran už jen večer, Jupiter o něco déle, ale na konci měsíce také už jen večer. Nejdéle zůstává na obloze ještě Mars, který zapadá po půlnoci. Ráno bude viditelná jen Venuše. Pod Venuší se objevuje i Saturn, ale bude ještě hodně nízko ve slunečním světle. Vedle Saturnu je také Neptun
 
V úterý 1. dubna se ukáže srpek Měsíce kousek od známé otevřené hvězdokupy Plejády, známé také jako Kuřátka.
 
V pátek 25. dubna před 5 hodinou ranní bude na východě k spatření srpek Měsíce, pod kterým najdeme Saturn a nad nimi bude kralovat Jitřenka – planeta Venuše. 

Viditelnost planet
Merkur – nepozorovatelný
Venuše – ráno před svítáním nízko na východní obloze 
Mars – v první polovině noci
Jupiter – v první polovině noci
Saturn – nepozorovatelný (je nízko ve světle na ranní obloze)
Uran – v první polovině měsíce večer na západě
Neptun – nepozorovatelný

Fáze Měsíce
První čtvrť spatříme 5. 4., úplněk 13. 4., poslední čtvrť 21. 4. a Měsíc zmizí v novu 27. 4. 

Slunce v Jindřichově Hradci
1. 4. vychází v 6:35 a zapadá v 19:32.
15. 4. vychází v 6:06 a zapadá v 19:53.
30. 4. vychází v 5:38 a zapadá v 20:16.

Z. Prágr -

Více úkazů v níže přiloženém schématu v PDF. Odkazy na nejzajímavější úkazy roku 2025: astro-novinky.eu |  hvězdárna Brno