Květnová obloha

Na večerní obloze po západu Slunce dominuje večernice – velice jasná hvězda. Ovšem nejedná se o hvězdu, ale o planetu Venuši. Září v souhvězdí Blíženců, stejně jako nedaleký Mars (v druhé půlce měsíce se přesouvá do souhvězdí Raka). Ten už svítí poměrně slabě a vytrácí se tak i jeho červený svit. Venuše má v květnu období nejlepší viditelnosti. Přijďte se podívat za jasného počasí na hvězdárnu do dalekohledu - uvidíte fázi Venuše okolo první čtvrti. Venuši lze v dalekohledech pozorovat i za dne! Dokonce lépe než za tmy.

Nad ránem se nesměle vrací na oblohu Saturn a chvíli před východem Slunce při svítání Jupiter.

V úterý 23. 5. večer nastane pěkné uskupení Venuše, srpku Měsíce s popelavým svitem s jasnými hvězdami Castor a Pollux. O den později bude srpek Měsíce nad Marsem.

Úplněk Měsíce nastává 5. 5., poslední čtvrť 12. 5., nov 19. 5. a první čtvrť 27. 5. Měsíc v dalekohledech je nejlépe pozorovatelný kolem první čtvrti. Vytváří nádhernou hru stínů a světel… Více Vám povíme živě u dalekohledu.

Přelety ISS (Mezinárodní kosmické stanice) jsou k vidění na začátku května nad ránem, později v průběhu celé noci. Tabulka přeletů nad Jindřichovým Hradcem.

Více úkazů v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.