Kroužky
Astronomické kroužky 2022-23
Pravidelné schůzky tří skupin se na hvězdárně konají ve dnech:
STŘEDA 15:30 – 16:30+ / od 2. tříd (skupina malých)
STŘEDA 17:00 – 18:00+ / od 4. tříd
- Přijímáme děti se zájmem o vesmír (na předchozích znalostech nezáleží) podle skupin (od 2. nebo 4. tříd. Mladší po dohodě).
- + znamená „volná“ půlhodinka, kdy je možno ještě po oficiální části zůstat. Věnujeme se dále vesmíru nebo kosmonautice. Kdykoliv během této doby je možné si pro dítě přijít.
- Členové kroužku mají na všechny programy a pozorování hvězdárny a planetária vstup zdarma.
- Cena 800 Kč / pololetí.
Děti v astronomickém kroužku
- poznají souhvězdí a naučí se orientovat na obloze,
- seznámí se se všemi tělesy ve Sluneční soustavě,
- naučí se pracovat s dalekohledy,
- poznají, co se dá pozorovat na denní a noční obloze,
- zjistí, jak vznikají zatmění, zákryty a fáze,
- naučí se zaznamenávat pozorované vesmírné objekty,
- vyzkouší si fyzikální pokusy,
- poznají hvězdy, galaxie, mlhoviny...,
- zalétneme také do kosmonautiky a mnoho dalšího.
Každého, kdo zvedá hlavu vzhůru a vnímá krásu nejen noční oblohy, je zván na hvězdárnu. Také tento školní rok čeká děti objevování krás vesmíru. Povídat si budeme o mlhovinách, galaxiích, planetách, Slunci… a hlavně se naučí poznávat noční oblohu a na ní se orientovat. To vše díky velmi moderním zařízením hvězdárny a planetária. Zabrousíme do příbuzných oborů, vyzkoušíme si fyzikální zákonitosti v praxi. Šíře témat je velká, ale vesmír je mnohem větší.
V případě zájmu pište na email zbysek.pragr@vkcjh.cz nebo na tel. číslo 777671483.
- Letáček začátečníci.pdf 1230 kB
- Letáček ke stažení.pdf 1040 kB
Ohlédnutí za šk. rokem 2021-22
Minulý školní rok proběhl na hvězdárně po časové pauze astronomický kroužek. Původně se počítalo s kroužkem jedním, ovšem pro velký zájem byl otevřen další. Každý týden se tak scházelo téměř třicet dětí k poznávání vesmíru. Tedy spíše nejbližšího okolí kolem naší Země.
Děti poznaly zajímavosti a důležité informace o planetách sluneční soustavy, ale nejen o nich. Naše planetární soustava totiž neobsahuje pouze planety a Slunce. Slunce, to je další div přírody, který děti obdivovaly. Dokonce tím nejlepším způsobem, jakým Slunce poznávat. Pozorováním v dalekohledech, kterými je hvězdárna na pozorování Slunce vybavená. Pozorovali jsme nejen Slunce, ale někteří členové přicházeli i na večerní pozorování objektů hlubokého vesmíru.
Co by to bylo za hvězdáře, neznaje noční oblohu. Poznávání souhvězdí viditelných během ročních období jsme se věnovali v planetáriu, což je další technická výhoda jindřichohradecké hvězdárny. Na schůzkách probíhaly další zajímavé přednášky a experimenty a občas jsme si stihli zahrát také nějakou hru. Během roku se tak utvořily dvě fajn party, které spojuje stejný zájem – vesmír.
Chcete-li se od nového školního roku také přidat mezi mladé hvězdáře, sledujte naše webové stránky. Vesmír je velký, vesmír je tajemný, vesmír je krásný.
Zbyšek Prágr, vedoucí astronomického kroužku