Lednová obloha

Jasných nocí v lednu podle statistiky není mnoho – naskytne-li se nějaká, využijte toho. Obsahuje spousty nádherných objektů k pozorování; galaxie, mlhoviny, hvězdokupy…

Lednová obloha je bohatá na planety. Na hvězdárně můžete pozorovat Venuši večer nízko nad jihozápadem. Mars září vysoko v nadhlavníku, napravo od něj dominuje také Jupiter a už poměrně nízko Saturn. Tyto planety jsou vidět očima, ale dalekohled pak ukáže podrobnosti. Bez dalekohledu se neobejdeme, abychom spatřili Uran a Neptun. V pondělí 23. 1. nízko nad jihozápadním obzorem utvoří srpek Měsíce, Venuše a Saturn pěknou skupinku. 

Kometa C/2022 E3 ZTF
Nebývá pravidlem, že by nějaká kometa byla pohodlně viditelná triedrem, a nebo dokonce slabě i pouhým okem. A právě tuto hranici se nyní snaží prolomit kometa C/2022 E3 ZTF objevená 2. března 2022 na Mt. Palomaru. Kometa bude nejblíže Slunci 12. ledna a pro nás skvělá zpráva je, že se bude nacházet vysoko na obloze a nebude vůbec zapadat. Navíc 1. února bude nejblíže Zemi (relativně hodně blízko, asi 42 milionů km). Na obloze ji tou dobou najdeme v souhvězdí Žirafy, tedy zhruba nad Velkým vozem. Pokud se naplní předpověď, mohla by na konci ledna být slabě viditelná na tmavé obloze i pouhým okem. (Převzato z Klubu astronomů Liberecka, zkráceno).

Na hvězdárně bude kometa vidět ke konci ledna a zejména pak v únoru. Dalekohledy je možné ročně vidět i kolem 20 komet, ale těch jasných je poskromnu.  

Měsíc 7. 1. uvidíme v úplňku, 15. 1. v poslední čtvrti, 21. 1. v novu a 28. 1. nastane první čtvrť. 
Země nejblíže Slunci bude 4. 1. – 147,1 milionu km.

Více najdete v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.