Lednová obloha
V prvním měsíci roku začnou na večerní obloze převažovat zimní souhvězdí. Zimní obloze dominují souhvězdí, tvořené jasnými hvězdami. „Králem“ zimní oblohy je souhvězdí Orion. Pod pásem tří hvězd v jedné řadě můžete zahlédnout mlhovinu M 42. Je to jediná mlhovina, viditelná pouhým okem. Jen dalekohled pak ukáže v mlhovině vláknité struktury a záhyby.
V planet jsou na večerní obloze stále viditelní plynní obři; Jupiter, Saturn, v dalekohledu Uran a Neptun. Ráno na jihovýchodě nepřehlédnete zářící Venuši, v první polovině měsíce podstatně slabší Merkur. Mars viditelný není.
Ve čtvrtek 18. ledna udělá Měsíc v první čtvrti (výborný čas na pozorování Měsíce dalekohledem) na obloze pěknou dvojici s jasným Jupiterem.
V dalekohledech bude velmi pravděpodobně k vidění kometa 144P/Kushida. Záleží na vývoji její jasnosti, což u komet bývá často velmi ošemetné.
Za zmínku stojí jedna zajímavost. 3. ledna je naše planeta nejblíže ke Slunci - 147 100 632 kilometrů (147,1 milionu km). Pak se začne Země na své dráze kolem Slunce postupně vzdalovat, až se v létě ocitne od Slunce o 5 miliónů kilometrů dále.
Poslední čtvrť Měsíce nastává 4. 1., nov 11. 1., první čtvrť 18. 1. a úplněk 25. 1.
Více úkazů v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.
Odkazy na nejkrásnější úkazy roku 2024: astro.cz / hvězdárna Brno