Lednová obloha

V prvním měsíci roku začnou na večerní obloze převažovat zimní souhvězdí. Zimní obloze dominují souhvězdí, tvořené jasnými hvězdami. „Králem“ zimní oblohy je souhvězdí Orion. Pod pásem tří hvězd v jedné řadě můžete zahlédnout mlhovinu M 42. Je to jediná mlhovina, viditelná pouhým okem. Jen dalekohled pak ukáže v mlhovině vláknité struktury a záhyby. 

V planet jsou na večerní obloze stále viditelní plynní obři; Jupiter, Saturn, v dalekohledu Uran a Neptun. Ráno na jihovýchodě nepřehlédnete zářící Venuši, v první polovině měsíce podstatně slabší Merkur. Mars viditelný není.

Ve čtvrtek 18. ledna udělá Měsíc v první čtvrti (výborný čas na pozorování Měsíce dalekohledem) na obloze pěknou dvojici s jasným Jupiterem.

V dalekohledech bude velmi pravděpodobně k vidění kometa 144P/Kushida. Záleží na vývoji její jasnosti, což u komet bývá často velmi ošemetné. 

Za zmínku stojí jedna zajímavost. 3. ledna je naše planeta nejblíže ke Slunci - 147 100 632 kilometrů (147,1 milionu km). Pak se začne Země na své dráze kolem Slunce postupně vzdalovat, až se v létě ocitne od Slunce o 5 miliónů kilometrů dále. 

Poslední čtvrť Měsíce nastává 4. 1., nov 11. 1., první čtvrť 18. 1. a úplněk 25. 1.

Více úkazů v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.

Odkazy na nejkrásnější úkazy roku 2024:  astro.cz  /  hvězdárna Brno