Listopadová obloha

Podzimní večerní obloha je na jasné hvězdy skoupá. Nejvýraznější útvar, tzv. asterizmus tvoří na podzimní obloze Pegasův čtverec. Jedná se o spojení souhvězdí Andromedy a Pegas. Dalekohledy na hvězdárně nepozorujeme především hvězdy, ale objekty hlubokého vesmíru. Podzimní obloha je bohatá na otevřené a kulové hvězdokupy a galaxie. 

V listopadu je přes noc výborná viditelnost všech obřích plynných planet. Na obloze svítí velice jasně Jupiter, méně Saturn a na Uran a Neptun již potřebujeme dalekohled. Před svítáním nad jihovýchodním obzorem září Venuše, nejjasnější planeta, kterou nelze přehlédnout. 

Ve čtvrtek 9. 11. dojde ve dne k zajímavému úkazu – Venuše se nechá zakrýt Měsícem. V případě jasného počasí bude pro veřejnost otevřeno 10:30 – 12:30. K samotnému zákrytu Venuše dojde cca v 11:00. Zpoza Měsíce vyjde ve 12:15. Venuši Měsíc zakryje osvětlenou stranou. Přes 30 sekund jí bude trvat, než celá zmizí za Měsícem. Venuše pak vyjde nad neosvětlenou stranou Měsíce - Měsíc přitom nebude vidět.   

Poslední čtvrť Měsíce nastává 5. 11., nov 13. 11., první čtvrť 20. 11. a úplněk 27. 11. 

Více úkazů v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.