Noční obloha v červnu a NLC

Na večerní oboze po setmění převládají ještě jarní souhvězdí, z těch výraznějších Lev, Pastýř, Severní koruna nebo u obzoru Štír s jasnou červenou hvězdou Antaresem. Tato obloha je velice bohatá především na galaxie nebo kulové hvězdokupy. 

Večerní obloha je skoupá na planety. Začínají se ukazovat na obloze ranní před svítáním. První se ukáže Saturn, za ním Mars a ke konci měsíce při svítání Jupiter. V dalekohledu bychom spatřili ještě, Neptun. 
 
Noční svítící oblaka – NLC (Noctilucent clouds) jsou fenoménem letních měsíců. Jsou vidět především v červnu a červenci. Mají často podobu stříbřitých vlnkovaných mraků připomínající cirrovitou oblačnost, tvořené ledovými částicemi. Tvoří se v nejchladnější části zemské atmosféry ve výšce kolem 80 km, kde teplota dosahuje - 120 °C. Pro zajímavost, běžná nejvyšší oblačnost se vyskytuje do výšky 13 km.
 
Ze zajímavých úkazů nastane jeden v neděli 16. 6. večer, kdy Měsíc bude kousek od jasné hvězdy Spica ze souhvězdí Panny. Po celou noc můžeme také pozorovat umělé družice kroužící kolem naší planety. Družice nesvítí barevně a neblikají. Už jich ale na obloze začíná být poněkud příliš.

20. 6. nastává letní slunovrat a začíná astronomické léto – nejdelší den v roce. Nachází se na obloze nejvýše a jeho dráha po nebeské sféře je tudíž nejdelší. Od tohoto dne se začne den pomalu zkracovat. Slunce se v době slunovratu bude nacházet na rozhraní Býka a Blíženců. 

Viditelnost planet

Merkur – nepozorovatelný
Venuše – nepozorovatelná
Mars – ráno nízko nad východem
Jupiter – na konci června ráno nízko nad severovýchodem
Saturn – ráno nad jihovýchodem
Uran – nepozorovatelný
Neptun – v dalekohledu ráno nad východem

Nov Měsíce nastává 6. 6., první čtvrť 14. 6., úplněk 22. 6. a poslední čtvrť 28. 6. 

Více úkazů v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF. 

Odkazy na nejzajímavější úkazy roku 2024:  astro.cz  |  hvězdárna Brno