Obloha v prosinci

Nejdelší noci roku nevyužijeme z meteorologického často – bývá většinou zataženo. A pokud je jasno, přijde mráz. Jak ale říká jedno úsloví; „Není špatné počasí, je jen špatné oblečení.“ Proto není od věci pozorovat oblohu i v zimních měsících, naskytne-li se příležitost. Zimní obloha totiž nabízí mnoho nádherných pohledů na objekty vzdáleného vesmíru.

Ve čtvrtek 9. prosince na ranní obloze se před svítáním ukáže srpek Měsíce vedle zářící jitřenky – Venuše. 

Okolo 14. prosince (14. 12. nastává maximum) budou k vidění „padající hvězdy.“ Hvězdy samozřejmě nepadají – jedná se o nejvydatnější meteorický roj roku; Geminidy. Dokonce vydatnější, než známé srpnové Perseidy. Předpověď slibuje až 150 meteorů za hodinu! Ovšem sledovat oblohu se vyplatí ideálně mimo městské světelné znečistění.

V pátek 22. prosince 2023 nastane zimní slunovrat. Bude tedy nejkratší den v roce 2023. Od tohoto data se dny začnou pomalu prodlužovat.

Všechny plynné obry – Jupiter, Saturn, Uran a Neptun můžeme stále pozorovat na večerní obloze. Merkur je v podstatě nepozorovatelný, Mars v prosinci nespatříme. Ranní oblohu zdobí nepřehlédnutelná Venuše

Poslední čtvrť Měsíce nastává 5. 12., nov 13. 12., první čtvrť 19. 12. a úplněk 27. 12.

Více úkazů v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.