Obloha v únoru: býčí oko a Mars

Únor je stále bohatý na planety. Večer nad západem září Venuše (to je ta nejjasnější „hvězda“) a Jupiter. Těsné přiblížení jasné Venuše a Jupitera bude k vidění 2. a 3. března. Pak se od sebe budu vzdalovat, ale i tak stále půjde o nepřehlédnutelné objekty na večerní obloze. Ve středu 22. 2. nastane na večerní obloze zajímavá podívaná. Po západu Slunce uvidíme kousek od sebe zářit Venuši a Jupiter a mezi nimi srpek Měsíce. 

Vysoko v souhvězdí Býka září červený Mars. Je jasnější, než červená hvězda Aldebaran – býčí oko pod Marsem. Protože planety na obloze zdánlivě mění svou polohu, tvoří tato jasná červená dvojice zajímavou dominantu zimní oblohy. Další podobná podívaná se naskytne až za nějakých 17 měsíců.

Na Neptun a Uran už potřebujete dalekohled. Neptun bude vidět jen začátkem měsíce (15. 2. bude kousíček od Venuše), Uran v první polovině noci. Přijďte se na ty modré kuličky podívat na hvězdárnu. 

Merkur je počátkem měsíce obtížně vidět před východem Slunce. Musíte vědět, kde se nachází. Žel už neuvidíme Saturn

Měsíc 5. 2. uvidíme v úplňku, 13. 2. v poslední čtvrti, 20. 2. v novu a 27. 2. nastane první čtvrť. Náš souputník projde 4. 2. odzemím (406 487 km od Země) a 19. 2. přízemím, kdy bude o 48 228 km k Zemi blíže. Jak daleko tedy Měsíc od Země bude? 

Kometa C/2022 E3 (ZTF) je v únoru nejlépe pozorovatelná. Mimořádná pozorování a povídání o kometě je věnována samostatná stránka.

Více v níže přiloženém dvoustránkovém schématu v PDF.