Ohlédnutí za podzimním dnem astronomie

V sobotu 26. 11. proběhla pro veřejnost akce pro všechny příznivce vesmíru. Začínali jsme ohněm a opékáním buřtů. Párkrát přerušovaný přeháňkami. Zamýšlené pozorování Slunce se tedy nekonalo, zato všechny ostatní akce už proběhly za hojné účasti. 

Menším dětem se promítla pěkná vesmírná pohádka, předtím ještě s komentářem o některých tělesech Sluneční soustavy, aby si také dospěláci přišli na své. Mezitím se oblačnost protrhala a vesmír se mohl pozorovat dalekohledy. V jeden čas byla kopule zcela zaplněná návštěvníky a další už se nevešli. Druhý pořad v planetáriu byl určen už starším dětem a dospělému osazenstvu. 

Očekávanou událostí byl živý přenos z Evropské jižní observatoře (ESO), z pustých hor v Chile v Jižní Americe. ESO letošní rok slaví 60 let. Z observatoře La Silla se s námi spojil astrofotograf Zdeněk Bardon, který ukazoval a povídal o českém teleskopu E 152 (průměr zrcadla 1,52 m). Dalekohled byl 20 let mimo činnost a nyní se uvádí do provozu. Podívali jsme se do zázemí a velína dalekohledu, stejně tak nás Zdeněk Bardon „vzal“ na střechu české observatoře, odkud jsme viděli panoramata chilských hor, a popisoval přístroje v ostatních kopulích na dohled. 

Do noci se ještě pozorovalo, než se obloha opět sevřela oblačností a dál se pokračovalo v diskuzních kroužcích. Poslední návštěvníci tak odcházeli ve 23:00 hodin. 

Děkujeme několika desítkám lidí za účast a budeme se těšit opět na dalších akcích.