Ohlédnutí za vánočním dnem astronomie
Akce proběhla ve středu 28. prosince. Prvním programem bylo pozorování Slunce za jasného počasí. Ač jasno nebylo, stejně se kopule s dalekohledy začala hned plnit. Možná se myšlenkami všichni snažili rozehnat oblačnost, za kterou se naše hvězda schovávala :-). Což se podařilo. Později začalo sluníčko zpoza mraků vykukovat a mohl se pozorovat jeho povrch. Bylo to jistě zajímavější, než povídání o dalekohledech.
Zájem o promítání v planetáriu byl tak velký, že se musel program duplikovat. Ještě před avizovanou premiérou se promítalo pro děti. Film Putování sluneční soustavou se pro velký zájem musel promítat dvakrát, protože se spousta lidí do sálu planetária nedostala. I když se přidávaly židle, nebylo si už kam sednout.
Obdobná situace nastala s přednáškou Martina Kulhavého, „Polární záře“. Pro velký zájem byly dvě. Krásné promítání polárních září z Norska doprovázené komentáři se zážitky. Fotografie a videa polárních září byly upraveny do fulldome formátu, což je označení pro projekce na půlkulovou plochu planetárií. Martin Kulhavý si večer v učebně hvězdárny povídal se zájemci a ukazoval fotografie ze své knihy.
Počasí celkem přálo také na večerní pozorování dalekohledy. Jasno úplně nebylo, ale pozorovat se dalo. Velkým hitem byl Měsíc před první čtvrtí (období kolem první čtvrti je nejvýhodnější doba na pozorování Měsíce), Saturn s prstenci a měsíčky Titanem a Rheou, pruhovaný Jupiter se svými čtyřmi měsíčky. Kdo přišel do kopule později večer, mohl spatřit Jupiterův měsíček Io, jak vycházel před Jupiterem a tvořil těsnou dvojici. Někteří spatřili rovněž stín, který měsíček Io na Jupiter vrhal. Pozorovaly se také další objekty; Uran, dvojhvězdy, hvězdokupy… to vše současně velkým zrcadlovým dalekohledem (hlavní zrcadlo má 0,5 m!) a několika čočkovými dalekohledy za stále zcela zaplněné kopule.
Když zrovna počasí dovolilo, na terase hvězdárny jsme si ukázali laserovým ukazovátkem podzimní a zimní souhvězdí. Posledním pořadem vánočního dne astronomie byla premiéra dokumentu Horký energetický vesmír.
Děkujeme všem účastníkům za návštěvu a budeme se těšit opět na nějaké další mimořádné akci nebo třeba „jen“ při pravidelných pořadech v planetáriu nebo pozorování noční oblohy, ale i Slunce za dne.
Zbyšek Prágr