Srpnová obloha
Jarní a letní souhvězdí vévodí prodlužujícím se srpnovým nocím. Večer po setmění svítí nad západním obzorem červená hvězda Arcturus, patřící do souhvězdí Pastýře. Nad jižním obozem vysoko na obloze dominují tři jasné hvězdy, tvořící obrazec, kterému se říká letní trojúhelník. Hvězdy patří do souhvězdí Lyry, Labutě a Orla (viz mapka).
Na srpnovou oblohu se pomalu přesouvají všechny plynné obří planety. Po celou noc můžeme pozorovat Saturn. Jasný Jupiter vychází před půlnocí. Na Uran (je nedaleko Jupitera) a Neptun už potřebujeme dalekohledy. Ke konci měsíce se na ranní obloze nízko nad východním obzorem začne objevovat planeta nejjasnější – Venuše.
Mediálně nejznámějším meteorickým rojem jsou Perseidy. Vrcholem aktivity „padajících hvězd“ bude noc z 12. na 13. srpna (meteory ale létají i kolem tohoto data). Stačí si zajít na místo s pěkným výhledem na noční oblohu, kde bude co nejméně umělého světla (světelného znečistění). V době maxima můžeme zahlédnout desítky meteorů za hodinu zdánlivě vylétajících ze souhvězdí Persea.
Letošní srpen se může pyšnit dvěma úplňky Měsíce; 1. 8. a 30. 8. Poslední čtvrť nastává 8. 8., nov 16. 8. a první čtvrť 24. 8.