Červencová obloha

S červnem nejkratší noci v roce, zato teplé a často jasné, vybízejí k pohledům přes dalekohledy na krásné mlhoviny a hvězdokupy letní oblohy. 

Na západní obloze stále kraluje jasná večernice – Venuše (7.7. dosahuje maximální jasnosti). Ovšem její viditelnost se rychle zhoršuje a v srpnu už ji nespatříme. Venuši lze v dalekohledech pozorovat také během dne, například v rámci nedělního pozorování Slunce. Nedaleko Venuše se nachází Mars. Ale jeho svítivost je už malá a na pozorování je vhodnější použít dalekohled. Zhruba po půlnoci na východě vychází Saturn a později také jasný Jupiter. Uran a Neptun jsou kolem Jupitera. Na tyto planety ale potřebujeme dalekohled. 

Noční svítící oblaka (NLC) se v červnu příliš nepředvedla (viz červnová obloha). Snad budeme mít první prázdninový měsíc větší štěstí. 

Úplněk Měsíce nastává 3. 7., poslední čtvrť 10. 7., nov 17. 7. a první čtvrť 26. 7. V dalekohledech je Měsíc nejlépe pozorovatelný kolem první čtvrti. Vytváří nádhernou hru stínů a světel… Přijďte se přesvědčit pohledem do dalekohledů. 

6. července je Země nejdál od naší mateřské hvězdy. Budou od sebe 152 093 251 km daleko (počítáno od středů těles).